O nás

Ateliér Theodora
Dovolte mi několik úvodních vět, ve kterých bych Vám ráda představila důvody a záměry založení ateliéru Theodora.
Úplně na začátku bych Vám asi měla vysvětlit, že za všechno vlastně může můj tatínek, který mi byl velkým vzorem. Vždy jsem obdivovala, jak krásně maloval, a psal (věnoval se kaligrafii – ozdobnému písmu). Bohužel, nebylo mu dopřáno věnovat se malířství jako povolání. Svou profesi tatínek podědil po svém otci, Bohdanu Theodoru Šímovi, který byl váženým budějovickým živnostníkem cechu cukrářského. Jeho dorty a cukrovinky byly už za dob první republiky vyhlášenými ozdobami nejedné tabule budějovické honorace. Jako každá živnostenská rodina i ta naše se musela hodně otáčet.
 
EEEB4003-6E7F-4E76-8B1E-E825C8C3739A

Pracovitost, ambice odvádět dobrou řemeslnou práci a tvůrčí přístup k věcem jsem určitě podědila po svým předcích, stejně jako své křestní jméno. Je jasné, že před více než 10ti lety, při volbě názvu pro svou živnost v oboru uměleckých řemesel, jsem nemohla sáhnout jinam – firma Theodora je opět na světě, oprášena ze zašlých domovních štítů, a opět přináší lidem radost a krásno, i když zase trošku jiné.

Už jako malá jsem nenechala na pokoji žádný kousek látky, šňůrky, papíru, drátku, ani kameny si přede mnou nemohly být jisté. Materiál mne vždycky inspiroval a inspiruje k tomu, abych z něj něco stvořila. Od svých 9ti let jsem studovala malbu na LŠU u ak.ademického malíře Milana Peterky. Cesta k umění však i pro mne byla poměrně klikatá. Řadu let jsem pracovala jako prodavačka obuvi, ale malování a oděvní tvorba byly i v té době mým největším koníčkem. Účastnila jsem se všech výstav budějovického Arsklubu a v roce 1989 jsem získala cenu AMO za plátěný model kabátu s aplikacemi s názvem „Jižní Čechy“.

Po sametové revoluci jsem měla konečně prostor pro realizaci svých snů v duchu myšlenek jednoho francouzského malíře: „Pokud člověk přestane snít, stává se strojem. Jsem tady proto, abych probudil Vaše duše zakleté civilizací“. Mým snem, který nyní s velkým úsilím realizuji, je vytvářet vyjímečné, nadčasové modely oděvů a doplňků. Jsem přesvědčena, že i v této rychlé konzumní době má člověk mít věci kvalitní, originální, nepodléhající pomíjivé módnosti.

Kromě vlastní tvorby se mnoho let věnuji i výuce uměleckých řemesel formou kurzů a seminářů. Již 10 let také vyučuji aranžování a zbožíznalství na Integrované střední škole obchodní v Českých Budějovicích.

Práce s lidmi mne obohatila nejenom o řadu přátelství s jedinečnými tvůrci, ale přivedla mne též na myšlenku presentovat nejen svá, ale i jejich díla. S tímto záměrem jsem v roce 2002 založila malý obchod s užitým uměním, ve kterém vystavujeme a prodáváme keramickou, textilní i šperkařskou tvorbu řady českých umělců.

Těším se, že i Vy v našem obchůdku najdete něco k užitku i potěšení pro sebe, nebo jako milý dárek pro Vaše blízké.

Srdečně Vaše, Bohdana Homolková

0
Super číslo
0
Super číslo
0
Super číslo